Ile kcal ma kolba kukurydzy?

Ile kcal ma kolba kukurydzy?

Jeśli interesuje Cię ile kalorii zawiera kolba kukurydzy, to dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie niezbędne informacje na temat wartości odżywczych oraz kaloryczności kolby kukurydzy.

Wartości odżywcze kolby kukurydzy

Kolba kukurydzy jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak:

  • Błonnik – poprawia perystaltykę jelit, wpływa na uczucie sytości oraz reguluje poziom cukru we krwi;
  • Witamina B1 – wpływa na metabolizm węglowodanów i białek, poprawia pracę układu nerwowego oraz wpływa na kondycję skóry;
  • Witamina B5 – pomaga w przyswajaniu składników odżywczych, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi;
  • Witamina C – poprawia wchłanianie żelaza, wpływa na układ odpornościowy oraz pomaga w produkcji kolagenu;
  • Magnez – reguluje pracę serca oraz wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego;
  • Fosfor – pomaga w budowie i regeneracji kości oraz wpływa na przemianę materii;
  • Żelazo – niezbędne do produkcji czerwonych krwinek oraz wpływa na transport tlenu w organizmie;
  • Potas – reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz wpływa na pracę mięśni.

Kaloryczność kolby kukurydzy

Ile kalorii zawiera kolba kukurydzy? Kaloryczność jednej kolby kukurydzy zależy przede wszystkim od jej wielkości oraz sposobu przygotowania. Warto jednak wiedzieć, że na 100 gramów kolby kukurydzy przypada około 96 kcal.

Jeśli spożywasz kolbę kukurydzy gotowaną bez dodatku soli czy masła, to jej kaloryczność nie jest wygórowana. Jednak jeśli dodasz do niej masło, ser czy sos, to liczba kalorii znacznie wzrośnie. Dlatego warto pamiętać o umiarze i zwracać uwagę na to, co dodajemy do naszych potraw.

Zobacz też:  Ile kcal ma tost z serem i szynką?

Jak zrobić kolbę kukurydzy w zdrowy sposób?

Jeśli chcesz przygotować kolbę kukurydzy w sposób zdrowy, to warto zrezygnować z dodatku soli czy masła. Możesz natomiast posypać ją odrobiną pieprzu lub posypać sokiem z cytryny, aby wzbogacić jej smak. Kukurydza może być gotowana na parze lub grillowana, co pozwoli zachować większość wartości odżywczych i sprawi, że będzie smaczna i chrupiąca.

FAQs

Czy kolba kukurydzy jest zdrowa?

Tak, kolba kukurydzy jest zdrowa i warto ją spożywać. Jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy z grupy B, witamina C, magnez, fosfor, żelazo czy potas.

Czy spożywanie kukurydzy może wpłynąć na przybieranie na wadze?

Jeśli spożywasz kolbę kukurydzy bez dodatku soli czy masła, to jej kaloryczność nie jest wygórowana. Jednak warto zwracać uwagę na to, co dodajemy do naszych potraw, ponieważ masło, ser czy sosy znacznie zwiększają liczbę kalorii.

Co jeszcze można zrobić z kukurydzy poza jedzeniem kolby?

Kukurydza to bardzo wszechstronny produkt, który można wykorzystać do przygotowywania wielu potraw. Można z niej przygotować m.in. sałatki, zupy, placki czy chleb.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też