Ile kcal ma kukurydza

Ile kcal ma kukurydza

Kukurydza to popularny składnik wielu potraw. Często znajduje się na naszych talerzach w formie zup, sałatek, surówek czy jako dodatek do mięs i dań obiadowych. Wiele osób zastanawia się, ile kalorii zawiera ten produkt i czy może wpłynąć na ich dietę.

Kaloryczność kukurydzy

Kukurydza to produkt o średniej kaloryczności. W 100 gramach suchej kukurydzy znajduje się około 350 kcal. W przypadku gotowanej kukurydzy, w 100 gramach produktu znajduje się około 86 kcal. Zatem gotowana kukurydza jest mniej kaloryczna niż ta sucha.

Wartości odżywcze kukurydzy

Kukurydza to produkt bogaty w węglowodany, błonnik i witaminy z grupy B. Zawiera również niewielkie ilości białka oraz tłuszczu.

Wartość odżywcza na 100g produktu Sucha kukurydza Gotowana kukurydza
Kalorie 350 kcal 86 kcal
Białko 9,4 g 3,2 g
Tłuszcz 4,6 g 1,2 g
Węglowodany 67 g 19 g
Błonnik 9,7 g 2,7 g
Witamina B1 0,4 mg 0,2 mg
Witamina B2 0,1 mg 0,05 mg
Witamina B6 0,5 mg 0,1 mg

Kukurydza a dieta

Jeśli zastanawiasz się, czy kukurydza może wpłynąć na Twoją dietę, odpowiedź brzmi – tak. Kukurydza jest bogata w węglowodany, dlatego osoby na diecie niskowęglowodanowej powinny ją spożywać z umiarem.

Warto jednak zaznaczyć, że kukurydza może być wartościowym składnikiem diety dla osób aktywnych fizycznie lub trenujących, ponieważ węglowodany stanowią ważne źródło energii dla organizmu.

Osoby, które zmagają się z nadwagą lub otyłością, powinny zwracać uwagę na ilość spożywanej kukurydzy, ponieważ zawiera ona stosunkowo dużo kalorii. Warto zastąpić ją mniej kalorycznymi warzywami lub ograniczyć jej spożycie do minimum.

Jak spożywać kukurydzę?

Kukurydzę można przyrządzać na wiele sposobów – gotować, piec, grillować, smażyć lub dodawać do sałatek czy zup. Warto jednak pamiętać, że najlepiej spożywać ją w postaci gotowanej lub pieczonej, bez dodatku tłuszczu lub soli.

Zobacz też:  Ile kalorii ma placek tortilli?

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość kalorii spożywanych wraz z kukurydzą, możesz zastąpić ją mniej kalorycznymi zbożami, takimi jak kasza jaglana, quinoa czy ryż brązowy.

Czy kukurydza jest bezglutenowa?

Tak, kukurydza jest bezglutenowa, dlatego stanowi alternatywę dla osób na diecie bezglutenowej. Jednak należy pamiętać, że w przypadku produktów przetworzonych z kukurydzy, takich jak mąka kukurydziana czy popcorn, mogą pojawić się składniki zawierające gluten.

Czy kukurydza może powodować alergię?

Tak, kukurydza może powodować alergię u niektórych osób. Objawy alergii na kukurydzę mogą obejmować m.in. swędzenie skóry, kichanie, kaszel, biegunkę czy wymioty. W przypadku podejrzenia alergii, należy skonsultować się z lekarzem alergologiem i przeprowadzić odpowiednie badania.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też