Ile kcal ma popcorn

Ile kcal ma popcorn

Popcorn to jedna z najbardziej popularnych przekąsek na świecie. Kruche, chrupiące ziarenka kukurydzy można kupić w sklepach, kinach czy na festynach. Często wybieramy je zamiast ciastek czy chipsów, bo wydaje się, że są lżejsze i zdrowsze. Czy tak jednak jest? W tym artykule przyjrzymy się kaloryczności popcornu i odpowiemy na pytanie, ile kcal ma popcorn.

Składniki popcornu

Popcorn to ziarna kukurydzy, które pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją i stają się lekkie i chrupiące. W przeciwieństwie do innych przekąsek, popcorn nie zawiera tłuszczu ani dodatków smakowych. Możemy oczywiście dodać do niego masło, sól, cukier czy przyprawy, ale wtedy kaloryczność popcornu znacznie wzrośnie.

Kaloryczność popcornu

Ile kcal ma popcorn? To zależy od tego, w jaki sposób został przygotowany. 100 gramów suchego popcornu ma około 375 kcal. Jednak już po dodaniu łyżki masła (15 gramów) kaloryczność wzrasta do około 500 kcal. Z kolei słodki popcorn z łyżką cukru (15 gramów) zawiera około 450 kcal.

Porcja popcornu

Ważne jest też, ile zjemy popcornu. Mała miseczka popcornu (około 30 gramów) bez dodatków ma około 110 kcal. Duża porcja popcornu (około 100 gramów) z dodatkiem masła ma już około 500 kcal. Warto więc uważać na ilość zjadanego popcornu, zwłaszcza jeśli mamy problemy z nadwagą.

Podsumowanie

Ile kcal ma popcorn? Bez dodatków mało, ale już po dodaniu masła czy cukru kaloryczność znacznie wzrasta. Ważne jest też, ile zjemy popcornu – duża porcja może dostarczyć nam sporo kalorii. Popcorn jest jednak lepszą opcją niż ciastka czy chipsy, bo zawiera mniej tłuszczu i soli.

Zobacz też:  Ile kalorii ma cynamon?

FAQs

Czy popcorn jest zdrowy?

Popcorn sam w sobie jest zdrową przekąską, bo zawiera błonnik i składniki mineralne. Ważne jednak, aby nie dodawać do niego masła, soli czy cukru, bo wtedy traci swoje właściwości zdrowotne.

Można jeść popcorn na diecie?

Popcorn można jeść na diecie, ale trzeba uważać na ilość i dodatki. Lepiej wybierać popcorn bez dodatków smakowych, a także zrezygnować z dodawania masła czy soli. W ten sposób ograniczymy kaloryczność przekąski i dostarczymy organizmowi błonnika oraz składników mineralnych. Ważne jednak, aby popcorn nie był jedynym składnikiem diety – powinien być uzupełnieniem zbilansowanego jadłospisu.

Czy popcorn jest odpowiedni dla osób na diecie bezglutenowej?

Tak, popcorn jest odpowiedni dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ nie zawiera glutenu. Należy jednak uważać, jeśli sięga się po gotowe opakowania popcornu, ponieważ mogą zawierać gluten z innych składników dodanych do przekąski, np. aromatów czy przypraw.

Czy popcorn jest odpowiedni dla dzieci?

Popcorn może być odpowiednią przekąską dla dzieci, ale trzeba pamiętać, aby podawać go w odpowiedniej formie. Dzieciom poniżej 4. roku życia nie powinno się podawać popcornu, ponieważ mogą się one zakrztusić małymi ziarnami. Starsze dzieci mogą jeść popcorn, ale pod warunkiem, że nie jest on dosładzany czy solony, a także że jest podawany w odpowiedniej porcji.

Jak można przygotować popcorn?

Popcorn można przygotować w kilka sposobów. Najprościej jest użyć specjalnej maszyny do popcornu, która nagrzewa ziarna kukurydzy i przetwarza je w chrupiące, białe kuleczki. Można też użyć garnka z grubym dnem i przykrywką – wtedy na dno garnka należy wlać olej i dodać ziarna kukurydzy, a następnie przykryć i czekać, aż popcorn się ugotuje. Wersją mniej kaloryczną jest przygotowanie popcornu w kuchence mikrofalowej – ziarna kukurydzy układa się na talerzu z pokrywką, a następnie podaje się do mikrofali na około 2-3 minuty.

Zobacz też:  Ile kalorii ma borówka?

Co zrobić, żeby popcorn był mniej kaloryczny?

Aby popcorn był mniej kaloryczny, należy zrezygnować z dodawania masła, soli czy cukru. Można zastąpić je przyprawami, np. papryką, curry czy cynamonem. Ważne jest też, aby nie jeść zbyt dużej ilości popcornu, zwłaszcza jeśli jest on przygotowany z dodatkami.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też