Ile kcal mają borówki

Ile kcal mają borówki

Borówki to owoce, które cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Są znane z nie tylko ze swojego smaku, ale również z wartości odżywczych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kalorii zawierają borówki. W tym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Wartość odżywcza borówek

Borówki są źródłem wielu składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i błonnik. Oto tabela przedstawiająca wartości odżywcze 100g świeżych borówek:

Nazwa Ilość
Kalorie 57 kcal
Białko 0,7 g
Węglowodany 14,5 g
Tłuszcz 0,3 g
Błonnik 2,4 g
Witamina C 16,3 mg
Witamina K 19,3 µg
Potas 77 mg

Jak widać, borówki są niskokalorycznym owocem. 100g borówek zawiera tylko 57 kcal. Ponadto, zawierają one niewiele tłuszczu i białka, ale za to są bogate w węglowodany i błonnik. Co więcej, borówki są źródłem witaminy C, witaminy K i potasu.

Właściwości odchudzające borówek

Borówki to owoce, które z powodzeniem można wprowadzić do diety odchudzającej. Zawierają one mało kalorii i są bogate w błonnik, co pozwala na dłuższe utrzymanie uczucia sytości. Ponadto, błonnik obecny w borówkach korzystnie wpływa na trawienie i przyspiesza metabolizm.

Ile trzeba zjeść borówek, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość kalorii?

Ilość kalorii w borówkach jest niewielka, więc żeby dostarczyć sobie odpowiednią ilość kalorii, trzeba zjeść ich dość dużo. Przykładowo, osoba potrzebująca 2000 kcal dziennie, musiałaby zjeść około 3,5 kg borówek, aby osiągnąć ten cel. Oczywiście, taka ilość spożytych borówek byłaby niemożliwa do osiągnięcia w ciągu jednego dnia, a jednocześnie byłaby zbyt duża dla zdrowia.

Zobacz też:  Ile kcal mają naleśniki z serem?

W jakiej formie spożywać borówki?

Borówki można spożywać na wiele sposobów, w zależności od indywidualnych preferencji smakowych. Najpopularniejszym sposobem jest spożywanie ich na surowo jako dodatek do musli, jogurtu, ciast czy sałatek owocowych. Można z nich również przygotować dżemy, kompoty czy sosy. Warto jednak pamiętać, że najlepiej zachować ich wartości odżywcze, jedząc je na surowo lub po krótkim obróbce termicznej.

Czy borówki mogą pomóc w odchudzaniu?

Tak, borówki mogą pomóc w procesie odchudzania. Są niskokaloryczne, bogate w błonnik i mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po spożyciu nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dzięki temu można uniknąć uczucia głodu i zachować dłużej uczucie sytości. Ponadto, błonnik obecny w borówkach wpływa korzystnie na trawienie i metabolizm.

Czy można jeść borówki na diecie?

Tak, borówki można jeść na diecie. Są niskokaloryczne i bogate w błonnik, co korzystnie wpływa na proces odchudzania. Ponadto, zawierają wiele składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, co sprawia, że są zdrowym dodatkiem do diety.

Czy borówki mają jakieś przeciwwskazania?

Borówki są ogólnie uważane za bezpieczne dla zdrowia. Jednakże, osoby uczulone na owoce jagodowe, powinny unikać ich spożywania. Ponadto, z uwagi na zawartość kwasów organicznych, borówki mogą powodować zgagę u osób z chorobą refluksową żołądka.

Jak przechowywać borówki?

Borówki należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej jest trzymać je w lodówce, w zamkniętym pojemniku lub worku foliowym. Można je również zamrozić, wtedy zachowają swoje właściwości odżywcze i smakowe przez długi czas. Przed zamrożeniem warto je umyć i osuszyć, a następnie rozłożyć na płaskiej tacy i włożyć do zamrażalnika.

Jakie są inne właściwości zdrowotne borówek?

Borówki mają wiele właściwości zdrowotnych. Są bogate w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i pomagają zapobiegać chorobom serca, cukrzycy, chorobie Alzheimera oraz nowotworom. Ponadto, zawierają kwasy fenolowe, które wpływają na układ krwionośny i chronią przed chorobami serca. Regularne spożywanie borówek może również wpłynąć korzystnie na wzrok i poprawić pamięć.

Zobacz też:  Ile kcal ma łyżeczka masła?

Podsumowanie

Borówki to owoce o niskiej kaloryczności i bogatej wartości odżywczej. Spożywanie ich na surowo lub po krótkim obróbce termicznej, może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Są idealnym dodatkiem do diety odchudzającej, ponieważ zawierają mało kalorii i są bogate w błonnik. Ponadto, mają wiele właściwości zdrowotnych, takich jak działanie przeciwnowotworowe i ochrona przed chorobami serca.

FAQs

Czy borówki są bogate w witaminy?

Tak, borówki są źródłem wielu witamin, takich jak witamina C i K. Witamina C jest silnym antyoksydantem, który wzmacnia układ odpornościowy, a witamina K jest ważna dla zdrowia kości i krwi.

Czy można dodawać borówki do koktajli odchudzających?

Tak, borówki są idealnym dodatkiem do koktajli odchudzających. Można je łączyć z innymi owocami i warzywami, aby uzyskać pełnowartościowy i zdrowy posiłek.

Czy można spożywać borówki na noc?

Tak, borówki można spożywać na noc. Są niskokaloryczne i nie powodują nadmiernego wzrostu poziomu cukru we krwi, co pozwala na spokojny sen.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też