Ile kcal ma schabowy?

Ile kcal ma schabowy?

Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii zawiera popularne danie jakim jest schabowy, to dobrze trafiłeś. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz zaprezentować, jakie są kaloryczne wartości składników, które wchodzą w skład tego smacznego dania.

Składniki schabowego

Schabowy to danie mięsne, w którego skład wchodzi kilka składników. Przede wszystkim mowa tu o mięsie wieprzowym, jajku, bułce tartej oraz mące pszennej. Oto szczegółowa lista składników:

Składnik Ilość Kalorie
Mięso wieprzowe 100g 259 kcal
Jajko 1 sztuka 80 kcal
Bułka tarta 50g 243 kcal
Mąka pszena 20g 70 kcal

W sumie, kaloryczność schabowego zależy przede wszystkim od wielkości porcji i sposobu przygotowania. Najczęściej serwuje się go z ziemniakami i surówką, co zwiększa kaloryczność posiłku.

Ile kalorii ma schabowy?

Z powyższej tabeli wynika, że 100g schabowego to około 652 kcal. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko wartość orientacyjna i faktyczna kaloryczność dania może się różnić w zależności od wielkości porcji oraz sposobu przygotowania.

Jak zmniejszyć kaloryczność schabowego?

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kaloryczności schabowego, możemy spróbować kilku trików. Przede wszystkim, warto wybierać chudą wieprzowinę i unikać dodawania do niej tłuszczu. Możemy też zastąpić bułkę tartą np. mąką kokosową lub posiekanymi orzechami. Zamiast smażenia, lepiej upiec schabowego w piekarniku lub na grillu. Zamiast ziemniaków, warto podać do niego sałatę lub warzywa na parze.

FAQ

Jakie są inne sposoby na zmniejszenie kaloryczności schabowego?

Poza wymienionymi wcześniej sposobami na zmniejszenie kaloryczności schabowego, warto również pamiętać o kilku innych trikach. Przede wszystkim, warto uważać na ilość oleju, w którym smażymy mięso. Im mniej tłuszczu, tym mniej kalorii. Możemy też zrezygnować z bułki tartej i posypać mięso zamiast tego przyprawami lub ziołami. Warto również pamiętać o odpowiednim dobraniu porcji – im mniejsza porcja, tym mniej kalorii.

Zobacz też:  Ile kalorii ma ryż?

Czy schabowy jest zdrowym daniem?

Schabowy, podobnie jak większość mięsnych potraw, nie jest uważany za bardzo zdrowe danie. Jest stosunkowo kaloryczny i zawiera sporo tłuszczu, szczególnie jeśli smażymy go w oleju. Z drugiej strony, mięso wieprzowe zawiera wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk i witaminy z grupy B. Jak zawsze, kluczem do zdrowego odżywiania jest umiar i wybieranie jak najbardziej naturalnych i niskokalorycznych składników.

Jakie inne dania mięsne są mniej kaloryczne niż schabowy?

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ilości kalorii w diecie, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z mięsa, warto wybierać chude rodzaje mięsa, takie jak piersi z kurczaka czy indyka. Możemy też zastąpić mięso białkowymi alternatywami, takimi jak tofu czy seitan. Warto również zwrócić uwagę na sposób przygotowania – pieczone, gotowane lub grillowane mięso jest zazwyczaj mniej kaloryczne niż smażone na patelni.

Czy schabowy jest dobrym źródłem białka?

Tak, schabowy jest stosunkowo dobrym źródłem białka. 100g mięsa wieprzowego zawiera około 18g białka, co stanowi około 36% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Białko jest niezbędne do budowy mięśni i regeneracji organizmu, dlatego warto dbać o jego odpowiednią ilość w diecie.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też