Ile kcal ma schabowy z ziemniakami?

Ile kcal ma schabowy z ziemniakami?

Schabowy z ziemniakami to klasyczne danie, które pojawia się na stołach w polskich domach bardzo często. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kalorii zawiera taki posiłek.

Co to jest schabowy?

Schabowy to kotlet mielony z mięsa wieprzowego, obtoczony w bułce tartej i smażony na oleju. Podaje się go zazwyczaj z ziemniakami i surówką.

Ile kalorii ma schabowy z ziemniakami?

Kaloryczność schabowego z ziemniakami zależy od wielu czynników, takich jak wielkość kotleta, ilość bułki tartej, ilość oleju, sposób przyrządzenia ziemniaków oraz dodatki. Warto jednak przyjrzeć się średnim wartościom kalorycznym.

Przyjmując, że kotlet waży około 150 g, a ziemniaki to około 200 g, schabowy z ziemniakami ma około 800-900 kcal. Jednakże, dokładna ilość kalorii zależy od sposobu przygotowania dania.

Kaloryczność kotleta schabowego

Kaloryczność kotleta schabowego bez panierki to około 230-250 kcal. Warto zauważyć, że samo smażenie na oleju powoduje, że kaloryczność rośnie. Dlatego jeśli chcesz zredukować ilość kalorii w schabowym, możesz zastąpić smażenie pieczeniem w piekarniku lub grillowaniem.

Kaloryczność ziemniaków

Średnia kaloryczność ziemniaków gotowanych wynosi około 80 kcal/100 g. Jeśli dodasz do nich olej lub masło, kaloryczność wzrośnie. Możesz zastąpić tradycyjne ziemniaki pieczonymi lub gotowanymi na parze, aby zredukować ilość kalorii w daniu.

Jak zredukować ilość kalorii w schabowym z ziemniakami?

Jeśli chcesz zredukować ilość kalorii w schabowym z ziemniakami, możesz zastosować kilka prostych trików:

  • Zmniejsz ilość bułki tartej, w której obtaczasz kotlet;
  • Wybierz chude mięso wieprzowe, z którego przygotujesz kotlet;
  • Zrezygnuj z smażenia na oleju i zastąp to pieczeniem w piekarniku lub grillowaniem;
  • css
    Copy code

  • Wybierz zdrowsze sposoby przyrządzenia ziemniaków, takie jak gotowanie na parze lub pieczenie w piekarniku;
  • Zrezygnuj z tłustych sosów i dodatków, takich jak majonez, ketchup czy sos czosnkowy. Zamiast tego postaw na lekkie surówki z warzyw lub sałatki;
  • Zmniejsz porcję schabowego i ziemniaków, aby zmniejszyć ilość spożytych kalorii.
Zobacz też:  Ile kalorii ma woda?

Czy schabowy z ziemniakami może być zdrową opcją?

Choć schabowy z ziemniakami kojarzy się z jedzeniem niezdrowych i kalorycznych potraw, to wcale nie musi tak być. Wystarczy zastosować kilka trików, które pomogą nam zredukować ilość kalorii i poprawić jakość posiłku.

Wybierając chude mięso wieprzowe, gotując ziemniaki na parze i zastępując tłuste sosy i dodatki lekkimi sałatkami, możemy stworzyć smaczne i zdrowe danie.

Podsumowanie

Schabowy z ziemniakami to popularne danie, które ma dość wysoką kaloryczność. Jednakże, zastosowanie kilku trików, takich jak wybór chudego mięsa, rezygnacja z panierki i smażenia na oleju, a także zmniejszenie porcji i dodatków, może pomóc nam zredukować ilość kalorii. W ten sposób schabowy z ziemniakami może stać się smaczną i zdrową opcją na naszym stole.

FAQs

1. Jakie są najlepsze dodatki do schabowego z ziemniakami?

Do schabowego z ziemniakami najlepiej pasują lekkie surówki z warzyw lub sałatki. Można także dodać kilka plasterków cytryny lub pomidora, aby dodać świeżości i witamin.

2. Czy można schabowego z ziemniakami zjeść na diecie?

Tak, schabowy z ziemniakami można zjeść na diecie, pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie triki, aby zredukować ilość kalorii i poprawić jakość dania.

3. Czy schabowy z ziemniakami jest jedynym zdrowym daniem?

Nie, schabowy z ziemniakami nie jest jedynym zdrowym daniem. Istnieje wiele innych zdrowych i smacznych opcji, takich jak kurczak grillowany z warzywami czy sałatka z grillowanym tofu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też