Ile kcal ma cukinia?

Ile kcal ma cukinia?

Cukinia to warzywo, które cieszy się dużą popularnością w kuchni. Z racji swojego niskiego indeksu glikemicznego, jest chętnie wybierane przez osoby na diecie. Jednym z czynników, który wpływa na wybór warzyw, jest ich wartość kaloryczna. W artykule dowiemy się, ile kalorii ma cukinia oraz jakie składniki odżywcze posiada.

Wartość kaloryczna cukinii

Cukinia to warzywo niskokaloryczne. W 100 g surowej cukinii znajdziemy zaledwie 16 kcal. Warto jednak pamiętać, że w procesie obróbki termicznej, wartość kaloryczna cukinii może ulec zmianie.

Jeśli zdecydujemy się na smażenie cukinii, jej wartość kaloryczna wzrośnie do około 35 kcal na 100 g produktu. W przypadku gotowania na parze lub pieczenia, wartość kaloryczna pozostanie na stosunkowo niskim poziomie.

Składniki odżywcze cukinii

Cukinia to warzywo, które posiada wiele cennych składników odżywczych. Zawiera m.in.:

 • witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna)
 • witaminę C
 • witaminę K
 • potas
 • magnez
 • wapń
 • żelazo
 • błonnik

W związku z tym, że cukinia składa się głównie z wody (około 95%), jest to warzywo, które dobrze nawadnia organizm. Ponadto, błonnik obecny w cukinii przyspiesza perystaltykę jelit, co wpływa pozytywnie na trawienie.

W jakich potrawach możemy użyć cukinii?

Cukinia to warzywo, które znakomicie sprawdza się w kuchni. Możemy przyrządzić z niej wiele pysznych i zdrowych potraw, m.in.:

 • cukinię faszerowaną mięsem lub warzywami
 • zapiekanki z cukinii
 • placki cukiniowe
 • zapiekane cukinie z dodatkiem sera
 • sałatki z dodatkiem cukinii
 • zupy z cukinii
Zobacz też:  Ile trzeba zrobić kroków żeby spalić 100 kcal

Czy cukinia może być szkodliwa dla zdrowia?

Cukinia to warzywo, które jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jednak osoby zmagające się z chorobami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, powinny unikać spożywania surowej cukinii. W takim przypadku, cukinię należy poddać obróbce termicznej, aby zmiękła i była łatwiejsza do strawienia.

Ile cukinii można spożywać dziennie?

Cukinia jest warzywem o niskiej wartości kalorycznej, wysokiej zawartości wody oraz błonnika. Dlatego też, nie ma przeciwskazań co do spożywania cukinii w większych ilościach. Zalecana dzienna dawka warzyw to około 400 g, więc śmiało możemy włączać cukinię do naszej codziennej diety.

Czy cukinia zawiera gluten?

Cukinia jest warzywem, które nie zawiera glutenu. Dlatego też, osoby na diecie bezglutenowej, mogą swobodnie spożywać cukinię bez obaw o niepożądane skutki.

Podsumowanie

Cukinia to warzywo o niskiej wartości kalorycznej, a jednocześnie bogate w wiele cennych składników odżywczych. Może być ona świetnym uzupełnieniem naszej diety, szczególnie dla osób na diecie oraz tych, którzy dbają o swoje zdrowie. Cukinia może być przygotowywana na wiele sposobów, co pozwala na wprowadzanie różnorodności do naszych posiłków. Pamiętajmy jednak, że w przypadku chorób jelit, cukinia powinna być poddana obróbce termicznej.

FAQs

Czy cukinia może być spożywana na surowo?

Tak, cukinia może być spożywana na surowo, jednak osoby z chorobami jelit powinny ją poddać obróbce termicznej.

Czy cukinia zawiera dużo cukru?

Cukinia jest warzywem o niskiej zawartości cukru. W 100 g surowej cukinii znajduje się zaledwie 2,2 g cukru.

Czy cukinia jest łatwo dostępna w sklepach spożywczych?

Tak, cukinia jest warzywem, które jest łatwo dostępne w większości sklepów spożywczych, zarówno w wersji surowej, jak i gotowej do spożycia.

Zobacz także:

Zobacz też:  Ile kcal ma drwal?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też