Ile kcal ma awokado

Ile kcal ma awokado

Awokado to owoc, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kalorii zawiera ta egzotyczna przekąska i czy warto wprowadzić ją do swojej diety. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Cechy awokado

Awokado to owoc drzewa zwanego Persea americana, który rośnie przede wszystkim w Meksyku, Kolumbii i na Karaibach. Ma charakterystyczny kształt gruszki lub jajka i skórkę zieloną, ciemnozieloną lub czarną, w zależności od odmiany. W środku zawiera duże, kuliste pestki oraz miąższ o kremowym lub zielonym kolorze.

Skład awokado

Awokado to bogate źródło wielu składników odżywczych. W 100 gramach miąższu znajduje się:

  • 160 kcal
  • 2 g białka
  • 9 g węglowodanów
  • 14,7 g tłuszczu
  • 7 g błonnika
  • 26 mg wapnia
  • 14 mg magnezu
  • 485 mg potasu
  • 0,6 mg żelaza

Awokado zawiera również witaminy A, C, E, K oraz z grupy B, kwas foliowy, beta-karoten, luteinę i zeaksantynę. Ponadto jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Ile kalorii ma awokado

Jak już wspomnieliśmy, awokado to stosunkowo kaloryczny owoc. W 100 gramach miąższu znajduje się około 160 kcal. Większość tych kalorii pochodzi z tłuszczu – aż 14,7 g na 100 g miąższu. Jednak należy pamiętać, że jest to tłuszcz jednonienasycony, który jest korzystny dla zdrowia i pomaga obniżać poziom “złego” cholesterolu we krwi.

Zobacz też:  Ile kcal żeby schudnąć kalkulator

Czy warto jeść awokado

Pomimo stosunkowo wysokiej zawartości kalorii, awokado to wartościowy składnik diety. Ze względu na obecność tłuszczów jednonienasyconych, spożywanie awokado może pomóc w zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia. Ponadto zawiera wiele składników odżywczych, w tym witaminy i minerały, które są niezbędne dla dobrego funkcjonowania organizmu.

Jakie są korzyści dla zdrowia?

Jak już wspomnieliśmy, awokado może pomóc w zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia dzięki obecności tłuszczów jednonienasyconych. Ponadto zawiera błonnik, który wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Awokado jest również źródłem witaminy E, która działa jako antyoksydant i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, a także witaminy K, która jest niezbędna dla zdrowych kości.

W jaki sposób spożywać awokado?

Awokado można jeść na wiele sposobów – surowe, w formie guacamole, w sałatkach, na kanapkach, w smoothie czy jako dodatek do różnych dań. Najlepiej spożywać je na surowo, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych. Z powodu wysokiej zawartości kalorii należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością i umieścić awokado w diecie w umiarkowanych ilościach.

Często zadawane pytania

Czy awokado może pomóc schudnąć?

Awokado zawiera dużo tłuszczu, ale jest to tłuszcz jednonienasycony, który jest korzystny dla zdrowia. Ponadto jest bogate w błonnik, który wpływa na pracę układu trawiennego i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Jednak z powodu stosunkowo wysokiej zawartości kalorii, należy spożywać awokado w umiarkowanych ilościach, jeśli chcemy schudnąć.

Czy awokado jest dobre dla diabetyków?

Awokado jest bogate w błonnik i zawiera mało węglowodanów, co może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Ponadto tłuszcze jednonienasycone obecne w awokado mogą pomóc w obniżeniu poziomu “złego” cholesterolu we krwi. Jednak przed wprowadzeniem awokado do diety diabetyków, warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też:  Ile kcal spala jazda na rowerze

Czy awokado może powodować nietolerancję pokarmową?

Nietolerancja awokado jest rzadka, ale zdarza się. Osoby uczulone na lateks lub inne owoce z rodziny męczennicowatych (np. banany, kiwi) mogą mieć reakcje alergiczne po spożyciu awokado. Ponadto niektóre osoby mogą odczuwać problemy trawienne po zjedzeniu awokado z powodu wysokiej zawartości błonnika. W przypadku pojawienia się nietolerancji pokarmowej, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy awokado można jeść na noc?

Awokado to wartościowy składnik diety, ale z powodu wysokiej zawartości tłuszczu, nie zaleca się spożywania go na noc. Tłuszcz jest trudny do strawienia i może powodować problemy trawienne, jeśli zjemy go przed snem. Najlepiej spożywać awokado na śniadanie lub lunch, aby zdążyć go strawić przed snem.

Czy awokado jest dobrym źródłem białka?

Awokado zawiera białko, ale jego ilość jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi źródłami białka, takimi jak mięso, ryby, jaja czy produkty roślinne, np. fasola, soczewica. Jednak awokado może być dobrym uzupełnieniem diety dla wegetarian i wegan, którzy nie spożywają mięsa.

Czy awokado można podgrzewać?

Awokado nie powinno być podgrzewane, ponieważ w wyniku nagrzewania traci swoje właściwości odżywcze i staje się gorzkie w smaku. Najlepiej spożywać awokado na surowo lub w formie pasty, np. guacamole.

Czy awokado jest dobre dla dzieci?

Awokado jest bogate w składniki odżywcze i może być dobrym uzupełnieniem diety dla dzieci. Jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, należy podawać je w umiarkowanych ilościach i dostosować ilość do wieku i zapotrzebowania dziecka na kalorie.

Zobacz także:

Zobacz też:  Ile kcal ma oscypek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też