Jaka dieta przy dnie moczanowej

Jaka dieta przy dnie moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, która występuje na skutek podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi. Powoduje to powstawanie złogów kwasu moczowego w stawach, co prowadzi do stanów zapalnych i silnych bólów stawów. Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu dny moczanowej, ponieważ niektóre produkty spożywcze mogą zwiększać poziom kwasu moczowego, co przyczynia się do nasilenia objawów. W tym artykule omówimy zasady żywienia w przypadku dny moczanowej oraz jakie produkty warto uwzględnić w diecie, aby złagodzić objawy i zapobiegać nawrotom choroby.

Dieta o niskiej zawartości puryn

Podstawą diety przy dnie moczanowej jest ograniczenie spożycia puryn, które są substancjami obecnymi w niektórych produktach spożywczych. Puryny są metabolizowane do kwasu moczowego, dlatego ograniczenie ich spożycia może pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi. Poniżej znajduje się lista produktów, które warto uwzględnić w diecie o niskiej zawartości puryn:

 • Niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak jogurt naturalny i chudy twarożek
 • Jaja
 • Chude mięso, takie jak indyk i kurczak
 • Ryby o niskiej zawartości tłuszczu, na przykład łosoś i tuńczyk
 • Owoce i warzywa
 • Chleb i produkty zbożowe o niskiej zawartości puryn
 • Orzechy i nasiona

Ograniczenie alkoholu i napojów słodzonych

Osoby z dną moczanową powinny ograniczyć spożycie alkoholu, zwłaszcza piwa, które jest bogate w puryny. Napoje słodzone, takie jak napoje gazowane i słodkie soki, również powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach. Zamiast nich zaleca się picie wody, która pomaga w eliminacji kwasu moczowego z organizmu.

Unikanie niektórych produktów spożywczych

Istnieje kilka produktów spożywczych, które zwiększają ryzyko wystąpienia ataku dny moczanowej lub nasilają objawy. Należy unikać spożywania następujących produktów:

 • Wysokopurynowe mięso, takie jak wątroba, nerki i podroby
 • Kawior, sardynki, anchois i inne ryby wędzone
 • Podroby, takie jak mózg, serca i język
 • Produkty bogate w kofeinę, np. kawa i czekolada
 • Wędzone i marynowane potrawy
 • Produkty bogate w fruktozę, takie jak słodzone napoje i niektóre owoce
 • Żywność bogata w puryny, np. groszek, fasola i szpinak
Zobacz też:  Jaka dieta przy szczawianach wapnia

FAQ

Jakie są objawy dny moczanowej?

Dna moczanowa objawia się nagłymi napadami silnego bólu stawów, zwykle dotyczących dużego palca u stopy. Towarzyszyć im mogą zaczerwienienie, obrzęk i podwyższona temperatura skóry w okolicy dotkniętego stawu.

Czy dieta może wpłynąć na dny moczanową?

Tak, dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu dny moczanowej. Ograniczenie spożycia puryn oraz unikanie niektórych produktów spożywczych może pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi i złagodzeniu objawów choroby.

Czy można spożywać alkohol przy dnie moczanowej?

Osoby z dną moczanową powinny ograniczyć spożycie alkoholu, zwłaszcza piwa, które jest bogate w puryny. Spożywanie alkoholu może zwiększać ryzyko wystąpienia ataków dny moczanowej.

Czy dieta o niskiej zawartości puryn jest trudna do utrzymania?

Dieta o niskiej zawartości puryn może wymagać pewnych zmian w nawykach żywieniowych, ale istnieje wiele smacznych i zdrowych produktów spożywczych, które można uwzględnić w diecie. Z czasem można dostosować się do nowych nawyków żywieniowych i cieszyć się zdrowym stylem życia.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też