Ile kcal ma mandarynka?

Ile kcal ma mandarynka?

Mandarynki to jedne z najchętniej spożywanych owoców w Polsce, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Charakteryzują się one orzeźwiającym smakiem i aromatem, a także niską kalorycznością, co sprawia, że często wybieramy je jako przekąskę między posiłkami. Jednak ile kcal tak naprawdę zawiera jedna mandarynka?

Kaloryczność mandarynek

Mandarynki to owoce, które charakteryzują się niską kalorycznością. W 100 g mandarynek znajdziemy zaledwie 53 kcal, co oznacza, że jedna mandarynka ważąca około 80 g zawiera około 42 kcal. To sprawia, że mandarynki są idealnym wyborem dla osób, które dbają o swoją sylwetkę i chcą uniknąć spożywania zbyt wielu kalorii.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kaloryczność mandarynek może się nieco różnić w zależności od odmiany i sposobu uprawy. Na ogół jednak różnice te nie są zbyt duże i jedna mandarynka nie będzie stanowić znaczącego źródła kalorii.

Inne właściwości mandarynek

Oprócz niskiej kaloryczności mandarynki mają wiele innych właściwości, które czynią je wartościowym składnikiem naszej diety. Przede wszystkim są one bogate w witaminę C, która wpływa korzystnie na odporność organizmu i pomaga w walce z chorobami. Ponadto mandarynki zawierają wiele innych witamin i składników mineralnych, w tym witaminę A, witaminę B6, potas, magnez i wapń.

Mandarynki są także bogate w błonnik pokarmowy, który wpływa korzystnie na trawienie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Dlatego warto włączyć je do swojej diety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest bardziej narażony na infekcje.

Zobacz też:  Ile kcal ma jedno ptasie mleczko?

FAQ

Jakie są najpopularniejsze odmiany mandarynek?

W Polsce najczęściej spotykane są mandarynki o czerwonej skórce, takie jak np. odmiana Owocna czy Mięsisty Tangelo.

Czy mandarynki są zdrowe?

Tak, mandarynki są bardzo zdrowe i warto włączyć je do swojej diety ze względu na ich niską kaloryczność i bogactwo witamin i składników mineralnych.

Czy mandarynki mogą powodować alergie?

Tak, mandarynki mogą powodować alergie u niektórych osób. Objawy alergii mogą obejmować m.in. pokrzywkę, świąd skóry, katar sienny, trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia takich objawów po spożyciu mandarynek należy skonsultować się z lekarzem i wykonać testy alergiczne.

Jak przechowywać mandarynki, aby jak najdłużej zachowały świeżość?

Mandarynki najlepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, np. w lodówce. Przed umieszczeniem ich w lodówce należy dokładnie osuszyć skórkę, aby uniknąć pleśni. Mandarynki przechowywane w ten sposób mogą zachować świeżość nawet przez kilka tygodni.

Czy mandarynki można jeść na diecie bezglutenowej?

Tak, mandarynki są jednym z niewielu owoców, które można jeść na diecie bezglutenowej. Są one także bezpieczne dla osób, które cierpią na celiakię.

Czy mandarynki są wskazane dla diabetyków?

Tak, mandarynki są wskazane dla diabetyków ze względu na niski indeks glikemiczny. Zawarte w mandarynkach błonnik pokarmowy i składniki mineralne pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi, co jest bardzo ważne dla osób z cukrzycą.

Podsumowanie

Mandarynki to owoce, które są nie tylko pyszne i orzeźwiające, ale także bardzo zdrowe i wartościowe dla naszego organizmu. Mają niską kaloryczność, ale jednocześnie są bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Dlatego warto włączyć je do swojej diety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest bardziej narażony na infekcje.

Zobacz także:

Zobacz też:  Ile kcal ma wege wrap z McDonald's?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też