Ile kcal ma fasolka

Ile kcal ma fasolka

Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem i chcesz znać dokładne wartości odżywcze produktów, to na pewno zastanawiałeś się, ile kalorii ma fasolka. Fasolka to roślina strączkowa, która stanowi ważny element diety wegetariańskiej i wegańskiej, ale nie tylko. Fasolka jest także źródłem białka i błonnika, co przekłada się na korzyści dla zdrowia.

Rodzaje fasolek

Istnieje wiele rodzajów fasolek, a każdy z nich ma inną zawartość kalorii i składników odżywczych. Najpopularniejsze rodzaje fasolek to:

  • fasola czerwona
  • fasola biała
  • fasola czarna
  • fasola szparagowa
  • fasolka szparagowa
  • fasolka adzuki
  • cieciorka

Najczęściej spożywanymi fasolkami są fasola czerwona, fasola biała i fasola czarna. Zawierają one zbliżoną ilość kalorii i składników odżywczych.

Ile kalorii ma fasolka

Jeśli chodzi o ilość kalorii, to fasolka jest stosunkowo niskokaloryczna. 100 gramów ugotowanej fasolki czerwonej zawiera około 110 kalorii, 100 gramów ugotowanej fasolki białej to około 140 kalorii, a 100 gramów ugotowanej fasolki czarnej to około 130 kalorii.

Wartości odżywcze fasolki

Fasolka to produkt, który warto wprowadzić do swojej diety ze względu na zawartość białka, błonnika, witamin i składników mineralnych. Oto wartości odżywcze 100 gramów ugotowanej fasolki czerwonej:

Nazwa składnika Ilość
Białko 7,6 g
Węglowodany 20,6 g
Tłuszcz 0,5 g
Błonnik 6,4 g
Witamina C 4,5 mg
Witamina B6 0,2 mg
Żelazo 1,8 mg
Potas 413 mg

100 gramów ugotowanej fasolki białej zawiera około 6,3 g błonnika, 8,9 g białka, 0,5 g tłuszczu i 21,5 g węglowodanów. Natomiast 100 gramów ugotowanej fasolki czarnej zawiera około 5,9 g błonnika, 8,9 g białka, 0,5 g tłuszczu i 22,5 g węglowodanów.

Zobacz też:  Dieta 1200 kcal ile można schudnąć?

Jak przygotować fasolkę

Przygotowanie fasolki jest proste i nie wymaga wiele czasu. W pierwszej kolejności należy namoczyć fasolkę przez kilka godzin lub przez całą noc. Następnie gotujemy ją na wolnym ogniu przez około godzinę lub do momentu, gdy będzie miękka. Gotową fasolkę można podawać jako dodatek do sałatek, zup lub jako samodzielne danie.

FAQ

Jakie są korzyści zdrowotne jedzenia fasolki?

Jedzenie fasolki wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Fasolka jest bogata w białko roślinne, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Dodatkowo fasolka jest źródłem błonnika, który wpływa korzystnie na pracę jelit oraz zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Fasolka zawiera także witaminy i składniki mineralne, takie jak żelazo, potas czy witamina C.

Jakie są inne sposoby przyrządzenia fasolki?

Fasolkę można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Można ją gotować, piec, dusić, a nawet smażyć. Można także dodawać ją do sałatek, zapiekanek, zup i curry. Fasolka dobrze komponuje się z różnymi przyprawami, takimi jak czosnek, cebula, ostra papryka czy kolendra.

Czy fasolka może powodować problemy trawienne?

W niektórych przypadkach jedzenie fasolki może powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy gazowanie. Wynika to z faktu, że fasolka zawiera oligosacharydy, które organizm trudno trawi. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych objawów, należy fasolkę dokładnie gotować i spożywać ją w umiarkowanych ilościach.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też