Tortilla ile kcal

Tortilla ile kcal

Tortilla to meksykańskie danie, które stało się bardzo popularne w Polsce. Mało kto wie jednak, ile kalorii kryje się w jednym takim placku. Postaramy się to dzisiaj wyjaśnić.

Co to jest tortilla?

Tortilla to rodzaj meksykańskiego placka zrobionego z mąki kukurydzianej lub pszennej. Tradycyjnie podawana jest jako baza dla różnego rodzaju dań, takich jak tacos, burritos, czy quesadillas. Obecnie w Polsce możemy kupić gotowe tortille w większości sklepów spożywczych.

Ile kalorii ma tortilla?

Przeciętna tortilla kukurydziana o wadze 50 gramów ma około 80-90 kcal. Tortilla pszeniczna ma trochę więcej kalorii, około 120 kcal na 50 gramów. Oczywiście, warto pamiętać, że kaloryczność dania z tortillą będzie się różnić w zależności od tego, co w nią zawiniemy. Dodatki, takie jak mięso, ser, warzywa, czy sosy, znacznie zwiększą ilość kalorii.

Jak zrobić tortillę?

Jeśli chcemy przygotować tortillę samodzielnie, będziemy potrzebowali mąki kukurydzianej lub pszennej, wody i szczypty soli. Składniki należy wymieszać, a następnie uformować kulki o wielkości około 3-4 cm. Każdą kulę należy rozwałkować na cienki placki i usmażyć na suchej patelni z każdej strony przez około 1-2 minuty.

Jakie są sposoby podawania tortilli?

Jak już wspomnieliśmy, tortillę można podać na wiele sposobów. Najpopularniejsze dania, w których wykorzystuje się tortillę to tacos, burritos i quesadillas. Można ją również podawać jako dodatek do sałatek lub jako bazę do pizzy meksykańskiej.

Zobacz też:  Ile kalorii ma jedna parówka?

Czy tortilla jest zdrowa?

Tortilla, podobnie jak wiele innych dań, może być zarówno zdrowa, jak i niezdrowa, w zależności od tego, jakie dodatki do niej wybierzemy. Tortilla kukurydziana jest bogata w błonnik i witaminy, a ponadto nie zawiera glutenu. Natomiast tortilla pszeniczna jest bardziej kaloryczna i zawiera mniej błonnika i witamin.

Czy tortilla może być dobrym wyborem dla osób na diecie?

Tortilla może być dobrym wyborem dla osób na diecie, jeśli wybierzemy odpowiednie dodatki i kontrolujemy ilość kalorii. Warto pamiętać, że tortilla sama w sobie nie jest zbyt kaloryczna, a dodatki, takie jak mięso, ser czy sosy, mogą zwiększyć jej wartość energetyczną.

Jakie dodatki warto wybrać, aby tortilla była zdrowa?

Jeśli chcemy przygotować zdrową tortillę, warto postawić na warzywa, takie jak papryka, pomidory czy cukinia. Dobrym wyborem będą również sałaty i awokado, które są bogate w zdrowe tłuszcze. Zamiast mięsa możemy dodać do naszej tortilli fasolę lub soczewicę.

Jakie sosy warto dodać do tortilli?

Warto wybierać lekkie sosy, takie jak np. sos pomidorowy, salsa czy guacamole. Sosy serowe czy śmietanowe mają dużo kalorii i warto spożywać je w umiarkowanych ilościach.

Czy tortilla może być alternatywą dla chleba?

Tortilla może stanowić alternatywę dla klasycznego chleba, szczególnie jeśli chodzi o kanapki. Można w niej zawinąć np. sałatę, pomidory, jajka, awokado czy twarożek. Warto jednak pamiętać, że tortilla pszeniczna zawiera więcej kalorii niż klasyczny chleb, więc warto kontrolować jej spożycie, jeśli zależy nam na diecie.

Czy tortilla jest bezglutenowa?

Tortilla kukurydziana jest bezglutenowa, więc może być spożywana przez osoby z nietolerancją glutenu. Natomiast tortilla pszeniczna zawiera gluten, więc osoby z celiakią powinny jej unikać.

Podsumowanie

Tortilla to popularne danie meksykańskie, które zyskało również wielu fanów w Polsce. Przeciętna tortilla kukurydziana ma około 80-90 kcal, a pszeniczna około 120 kcal na 50 gramów. Tortilla może być dobrym wyborem dla osób na diecie, jeśli kontrolujemy ilość kalorii i wybieramy odpowiednie dodatki. Warto postawić na warzywa, a sosy wybierać z umiarem. Tortilla kukurydziana jest bezglutenowa, natomiast pszeniczna zawiera gluten.

Zobacz też:  Ile kcal ma delicja?

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też