Ile kcal ma surowe jajko

Ile kcal ma surowe jajko

Jajka to jedno z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie. Znajdują one szerokie zastosowanie w kuchni, a ich wartości odżywcze są bardzo wysokie. Wiele osób zastanawia się, ile kalorii zawierają jajka, a w szczególności surowe jajka. W tym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Wartość odżywcza surowych jajek

Jajka to źródło wielu wartości odżywczych, takich jak białko, witaminy, minerały i tłuszcze. Surowe jajka zawierają w swoim składzie m.in.:

  • Białko – 6,5 g
  • Tłuszcz – 5,5 g
  • Węglowodany – 0,6 g
  • Cholesterol – 187 mg

Jajka to także źródło witamin z grupy B, witaminy A, D, E i K, a także minerałów, takich jak żelazo, selen i cynk.

Ile kalorii ma surowe jajko

Przeciętne surowe jajko waży około 50-60 gramów i zawiera około 72-78 kalorii. Warto jednak pamiętać, że kaloryczność jajek może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, pochodzenie czy sposób żywienia kury.

Jajka w diecie

Jajka są źródłem białka oraz wielu cennych składników odżywczych. Dlatego też powinny znaleźć się w diecie każdej osoby, która dba o swoje zdrowie. Warto jednak pamiętać, żeby spożywać je w umiarkowanych ilościach i wraz z innymi produktami, takimi jak warzywa i owoce. Najlepiej wybierać jaja z wolnego wybiegu lub ekologiczne, które zawierają więcej składników odżywczych niż jaja z chowu przemysłowego.

FAQs

Jakie są zalety spożywania jajek?

Jajka są bogate w białko, witaminy i minerały, dlatego spożywanie ich wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Białko zawarte w jajkach jest łatwo przyswajalne przez organizm, dzięki czemu przyczynia się do budowy mięśni i regeneracji tkanek. Ponadto jajka są źródłem witaminy D, która jest ważna dla zdrowych kości, oraz witaminy B12, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Zobacz też:  Dieta 500 kcal ile schudne w miesiąc?

Czy surowe jajko jest bezpieczne do spożycia?

Surowe jajka mogą zawierać bakterie, takie jak Salmonella, które mogą powodować choroby. Dlatego też nie zaleca się spożywania surowych jajek, zwłaszcza przez osoby o obniżonej odporności. Należy pamiętać, że gotowanie jajek niszczy większość szkodliwych bakterii, dlatego lepiej wybierać jajka gotowane niż surowe.

Ile kalorii ma białko z jajek?

Białko z jajek jest bardzo wartościowym źródłem protein, które zawiera mało kalorii. Jeden biały jajka, czyli sam albumina, zawiera zaledwie 16 kalorii i około 3,6 g białka. Dlatego też białko z jajek jest często wybierane przez osoby, które chcą schudnąć lub dbać o swoją sylwetkę.

Jakie jajka są najzdrowsze?

Najzdrowsze są jaja od kur, które były karmione naturalnymi produktami, takimi jak zielona trawa czy owady. Takie jaja nazywane są jajami z wolnego wybiegu lub ekologicznymi. Zawierają one więcej wartości odżywczych i mniej szkodliwych substancji niż jaja z chowu przemysłowego. Dlatego też warto wybierać takie jaja, aby korzystać z ich pełnej wartości odżywczej.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też