Ile kcal ma surowe jajko

Ile kcal ma surowe jajko

Jajka to jedno z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie. Znajdują one szerokie zastosowanie w kuchni, a ich wartości odżywcze są bardzo wysokie. Wiele osób zastanawia się, ile kalorii zawierają jajka, a w szczególności surowe jajka. W tym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Wartość odżywcza surowych jajek

Jajka to źródło wielu wartości odżywczych, takich jak białko, witaminy, minerały i tłuszcze. Surowe jajka zawierają w swoim składzie m.in.:

  • Białko – 6,5 g
  • Tłuszcz – 5,5 g
  • Węglowodany – 0,6 g
  • Cholesterol – 187 mg

Jajka to także źródło witamin z grupy B, witaminy A, D, E i K, a także minerałów, takich jak żelazo, selen i cynk.

Ile kalorii ma surowe jajko

Przeciętne surowe jajko waży około 50-60 gramów i zawiera około 72-78 kalorii. Warto jednak pamiętać, że kaloryczność jajek może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, pochodzenie czy sposób żywienia kury.

Jajka w diecie

Jajka są źródłem białka oraz wielu cennych składników odżywczych. Dlatego też powinny znaleźć się w diecie każdej osoby, która dba o swoje zdrowie. Warto jednak pamiętać, żeby spożywać je w umiarkowanych ilościach i wraz z innymi produktami, takimi jak warzywa i owoce. Najlepiej wybierać jaja z wolnego wybiegu lub ekologiczne, które zawierają więcej składników odżywczych niż jaja z chowu przemysłowego.

FAQs

Jakie są zalety spożywania jajek?

Jajka są bogate w białko, witaminy i minerały, dlatego spożywanie ich wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Białko zawarte w jajkach jest łatwo przyswajalne przez organizm, dzięki czemu przyczynia się do budowy mięśni i regeneracji tkanek. Ponadto jajka są źródłem witaminy D, która jest ważna dla zdrowych kości, oraz witaminy B12, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Zobacz też:  Ile kcal ma jedno Toffifee?

Czy surowe jajko jest bezpieczne do spożycia?

Surowe jajka mogą zawierać bakterie, takie jak Salmonella, które mogą powodować choroby. Dlatego też nie zaleca się spożywania surowych jajek, zwłaszcza przez osoby o obniżonej odporności. Należy pamiętać, że gotowanie jajek niszczy większość szkodliwych bakterii, dlatego lepiej wybierać jajka gotowane niż surowe.

Ile kalorii ma białko z jajek?

Białko z jajek jest bardzo wartościowym źródłem protein, które zawiera mało kalorii. Jeden biały jajka, czyli sam albumina, zawiera zaledwie 16 kalorii i około 3,6 g białka. Dlatego też białko z jajek jest często wybierane przez osoby, które chcą schudnąć lub dbać o swoją sylwetkę.

Jakie jajka są najzdrowsze?

Najzdrowsze są jaja od kur, które były karmione naturalnymi produktami, takimi jak zielona trawa czy owady. Takie jaja nazywane są jajami z wolnego wybiegu lub ekologicznymi. Zawierają one więcej wartości odżywczych i mniej szkodliwych substancji niż jaja z chowu przemysłowego. Dlatego też warto wybierać takie jaja, aby korzystać z ich pełnej wartości odżywczej.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też