Ile kcal ma słonecznik

Ile kcal ma słonecznik

Słonecznik to roślina, która jest bardzo popularna zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Można go spotkać w wielu różnych postaciach – jako nasiona do jedzenia, olej do gotowania czy jako dodatek do sałatek i innych potraw. Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie ludzie, jest to, ile kalorii znajduje się w słoneczniku. W tym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Słonecznik – wartości odżywcze

Przed przejściem do liczby kalorii w słoneczniku, warto najpierw przyjrzeć się jego wartościom odżywczym. Słonecznik jest bogaty w wiele ważnych składników, takich jak:

 • Białko – słonecznik to dobre źródło białka roślinnego.
 • Witaminy – słonecznik zawiera m.in. witaminy E, B1, B3, B5 i B6.
 • Minerały – słonecznik jest bogaty w magnez, fosfor, miedź i selen.
 • Błonnik – słonecznik jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Wartości odżywcze słonecznika różnią się w zależności od formy, w jakiej jest spożywany. Poniżej przedstawiamy wartości dla suszonego słonecznika:

Składnik Wartość na 100 g
Kalorie 584 kcal
Białko 20,78 g
Tłuszcz 51,46 g
Węglowodany 20 g
Błonnik 8,6 g

Ile kalorii ma słonecznik?

Przechodząc do meritum, można powiedzieć, że słonecznik jest dość kalorycznym produktem spożywczym. Kalorie w słoneczniku pochodzą głównie z tłuszczów. Warto jednak zauważyć, że słonecznik zawiera wiele innych ważnych składników, dlatego nie powinien być rezygnowany z diety ze względu na swoją kaloryczność.

Na pytanie, ile kcal ma słonecznik, można odpowiedzieć, że 100 g suszonego słonecznika zawiera 584 kcal. Jednakże, warto zaznaczyć, że kaloryczność słonecznika zależy od jego postaci.

Zobacz też:  Ile kcal ma Big Milk?

Kaloryczność różnych postaci słonecznika

Kaloryczność słonecznika może różnić się w zależności od jego formy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 • Nasiona słonecznika – 100 g nasion słonecznika zawiera około 570 kcal.
 • Olej słonecznikowy – 100 g oleju słonecznikowego zawiera około 884 kcal.
 • Pasta słonecznikowa – 100 g pasty słonecznikowej zawiera około 595 kcal.
 • Chleb słonecznikowy – 100 g chleba słonecznikowego zawiera około 246 kcal.

Jak widać, kaloryczność słonecznika zależy od formy, w jakiej jest spożywany. Należy pamiętać, że olej słonecznikowy, mimo że jest bardzo kaloryczny, jest również bogaty w zdrowe tłuszcze, które są niezbędne dla organizmu.

Jakie są zalety spożywania słonecznika?

Choć słonecznik jest produktem dość kalorycznym, to spożywanie go ma wiele zalet dla zdrowia. Słonecznik jest bogaty w wiele ważnych składników, takich jak:

 • Antyoksydanty – słonecznik zawiera wiele antyoksydantów, które pomagają chronić organizm przed chorobami i starzeniem się.
 • Składniki mineralne – słonecznik jest bogaty w magnez, fosfor, miedź i selen, które są ważne dla zdrowia kości i mięśni.
 • Błonnik – słonecznik jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który jest ważny dla prawidłowego trawienia i utrzymania prawidłowej wagi ciała.
 • Kwas foliowy – słonecznik zawiera kwas foliowy, który jest ważny dla zdrowia układu nerwowego.

Czy spożywanie słonecznika jest zdrowe?

Tak, spożywanie słonecznika jest zdrowe, o ile jest spożywany w umiarkowanych ilościach. Słonecznik jest bogaty w wiele ważnych składników, które są niezbędne dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że słonecznik jest dość kaloryczny, dlatego nie należy przesadzać z jego spożyciem. Najlepiej spożywać go w postaci nasion, które można dodawać do sałatek, jogurtów czy chrupiąc jako przekąskę. Warto jednak uważać na ilość spożywanych nasion, ponieważ zbyt duża ilość może przyczynić się do przyrostu masy ciała.

Zobacz też:  Ile bagietka czosnkowa ma kcal?

Czy słonecznik jest odpowiedni dla osób na diecie?

Tak, słonecznik może być spożywany przez osoby na diecie, ponieważ jest bogaty w błonnik pokarmowy, który daje uczucie sytości i pomaga utrzymać właściwą wagę ciała. Nasiona słonecznika to również dobre źródło białka roślinnego, które jest niezbędne do budowy mięśni. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością spożywanego słonecznika, ponieważ jest dość kaloryczny.

FAQ

Jakie są inne sposoby spożywania słonecznika?

Słonecznik można spożywać w wielu różnych postaciach. Można dodawać go do sałatek, jogurtów czy innych potraw, ale także można zrobić z niego pastę do kanapek lub dodać do ciasta.

Czy olej słonecznikowy jest zdrowy?

Tak, olej słonecznikowy jest zdrowy, ponieważ jest bogaty w zdrowe tłuszcze, takie jak kwas oleinowy czy kwas linolowy, które są niezbędne dla organizmu. Olej słonecznikowy może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu chorobom serca.

Czy słonecznik jest alergenem?

Tak, słonecznik może wywoływać alergię u niektórych osób. Objawy alergii na słonecznik mogą obejmować m.in. swędzenie i zaczerwienienie skóry, pokrzywka czy trudności w oddychaniu. Osoby uczulone na słonecznik powinny unikać jego spożywania.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też