Ile kcal ma mielony?

Ile kcal ma mielony?

Mielony to jeden z najpopularniejszych rodzajów mięsa w kuchni polskiej. Jest on powszechnie stosowany do przygotowywania kotletów mielonych, zapiekanek, mięsnych sosów oraz innych potraw. Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mielonego jest to, ile kalorii zawiera ta popularna potrawa. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić kilka innych ciekawych informacji na temat mielonego.

Ile kalorii zawiera mielony?

Ilość kalorii w mielonym zależy od rodzaju mięsa, z którego został on przygotowany, a także od zawartości tłuszczu. Najczęściej stosowane w kuchni są mielone wieprzowe, wołowe oraz drobiowe.

Rodzaj mięsa Kalorie w 100 g
Mielone wieprzowe 250 kcal
Mielone wołowe 280 kcal
Mielone drobiowe 190 kcal

Jak widać, ilość kalorii w mielonym jest dość wysoka i wynosi przeciętnie od 190 do 280 kcal na 100 gramów produktu. Warto jednak pamiętać, że wartości te mogą się różnić w zależności od marki i rodzaju mielonego.

Jakie są zalety i wady jedzenia mielonego?

Zalety

 • Mielone mięso jest źródłem białka, które jest niezbędne dla organizmu człowieka do budowania mięśni oraz regeneracji tkanek.
 • Mielony jest łatwy w przygotowaniu i można z niego przygotować wiele różnych potraw.
 • Mielony może być dobrym źródłem składników mineralnych, takich jak żelazo i cynk.

Wady

 • Mielony jest dość kaloryczny i może przyczyniać się do tycia, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia.
 • Mielony może zawierać sporo tłuszczu, zwłaszcza w przypadku mięsa wieprzowego.
 • Przygotowanie mielonego na patelni często wymaga użycia tłuszczu, co zwiększa jego kaloryczność.
Zobacz też:  Ile kalorii ma omlet z 2 jajek?

Jak przygotować zdrowy mielony?

Choć mielony jest dość kaloryczny, istnieją sposoby na przygotowanie tej potrawy w sposób bardziej zdrowy. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak zrobić mielony, który będzie smaczny i niskokaloryczny:

 • Wybierz chude mięso – unikaj mięsa wieprzowego i zamiast tego wybieraj mięso drobiowe lub wołowe o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Unikaj smażenia – mielony najlepiej przygotować na parze lub w piekarniku, unikając smażenia na patelni. W ten sposób zmniejszysz ilość dodanego tłuszczu.
 • Dodaj warzywa – do mielonego można dodać różnego rodzaju warzywa, takie jak papryka, cebula, marchewka czy cukinia. Dzięki temu potrawa będzie bardziej sycąca i zdrowa.
 • Unikaj bułki tartej – zamiast bułki tartej do panierowania mielonego, warto użyć mąki lub płatków owsianych. Dzięki temu potrawa będzie mniej kaloryczna.
 • Unikaj gotowych mieszanek przypraw – gotowe mieszanki często zawierają duże ilości soli i cukru. Lepiej przygotować swoją mieszankę przypraw z ziół i przypraw bez soli.

Czy mielony może być jedzony na diecie?

Mielony może być jedzony na diecie, ale należy zwrócić uwagę na ilość spożywanego mięsa oraz sposób przygotowania. W diecie warto unikać mięsa wieprzowego oraz smażenia mięsa na patelni. Lepiej wybierać chude mięso, takie jak mięso drobiowe lub wołowe, i przygotowywać mielony na parze lub w piekarniku.

Czy mielony jest dobry dla dzieci?

Mielony jest dobry dla dzieci, ponieważ jest źródłem białka i składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że mielony często zawiera dużo tłuszczu i soli, dlatego warto zwracać uwagę na jakość mięsa oraz sposób przygotowania potrawy.

Jakie potrawy można przygotować z mielonego?

Z mielonego można przygotować wiele różnych potraw, takich jak:

 • Kotlety mielone
 • Zapiekanki
 • Mielone klopsiki
 • Chili con carne
 • Mielony sos mięsny

Mielony można też dodawać do sałatek lub zup, aby wzbogacić ich smak. Można również użyć mielonego jako farszu do pierogów lub naleśników. Mielony to bardzo uniwersalne mięso, które pozwala na przygotowanie wielu różnych potraw.

Zobacz też:  Ile kcal ma zapiekanka?

Czy mielony jest zdrowy?

Mielony może być zdrowy, jeśli zostanie odpowiednio przygotowany. Zawartość składników odżywczych zależy od rodzaju mięsa, z którego został on przygotowany, a także od sposobu przygotowania potrawy. Warto jednak pamiętać, że mielony często zawiera dużo tłuszczu i soli, dlatego należy spożywać go umiarkowanie.

Czy mielony może być mrożony?

Tak, mielony można mrozić. Najlepiej przechowywać go w zamrażarce w szczelnie zamkniętym pojemniku lub woreczku. Przed zamrożeniem warto mięso podzielić na porcje, aby łatwiej było go wykorzystać później.

Jak długo można przechowywać mielony w lodówce?

Mielony przechowywany w lodówce może utrzymać się świeży przez około 2-3 dni. Warto jednak pamiętać, że im dłużej mięso leży w lodówce, tym bardziej traci swoje walory smakowe i odżywcze. Dlatego najlepiej spożywać mielony możliwie jak najszybciej po jego przygotowaniu.

Podsumowanie

Mielony to popularna potrawa w kuchni polskiej, która jest źródłem białka oraz składników mineralnych. Jednak warto zwrócić uwagę na ilość spożywanego mięsa oraz sposób jego przygotowania, ponieważ mielony często zawiera dużo tłuszczu i soli. Można jednak przygotować mielony w sposób bardziej zdrowy, wybierając chude mięso, unikając smażenia oraz dodając warzywa i zdrowe przyprawy. Mielony to również bardzo uniwersalne mięso, które pozwala na przygotowanie wielu różnych potraw.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też