Ile kcal ma zupa pomidorowa?

Ile kcal ma zupa pomidorowa?

Zupa pomidorowa to jedna z ulubionych zup Polaków. Jest smaczna, prosta w przygotowaniu i wartościowa pod względem odżywczym. Często zastanawiamy się, ile kalorii kryje się w jednej porcji tej popularnej zupy.

Zawartość kaloryczna zupy pomidorowej

Przygotowanie zupy pomidorowej zazwyczaj składa się z podstawowych składników: pomidorów, cebuli, czosnku, oliwy, wody oraz przypraw. Niektórzy dodają także do zupy makaron lub ryż. Zupa ta nie należy do bardzo kalorycznych, jednakże zawartość kalorii zależy od sposobu przygotowania oraz ilości dodanych składników.

Przyjrzyjmy się więc bliżej kaloryczności zupy pomidorowej:

Składnik Kalorie (na 100 g)
Pomidory 18 kcal
Cebula 40 kcal
Czosnek 149 kcal
Oliwa 884 kcal
Makaron (suchy) 371 kcal
Ryż (suchy) 362 kcal

Z powyższej tabeli wynika, że zupa pomidorowa jest niskokaloryczna, jeśli nie dodajemy do niej dodatkowych składników, takich jak makaron lub ryż. Zupa bez dodatków kalorycznych zawiera około 35 kcal na 100 g. Jedna porcja zupy pomidorowej (około 250 g) zawiera więc około 87,5 kcal.

Czy zupa pomidorowa jest zdrowa?

Zupa pomidorowa jest nie tylko smaczna, ale także wartościowa pod względem odżywczym. Pomidory zawierają witaminę C, potas oraz likopen, który działa przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo. Cebula i czosnek natomiast mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Oliwa z oliwek dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla naszego organizmu.

Warto jednak zwrócić uwagę na zawartość soli w zupie. Zbyt duża ilość soli może prowadzić do nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca. Dlatego warto ograniczyć ilość soli w zupie i zastąpić ją innymi przyprawami, takimi jak zioła lub przyprawy korzenne.

Zobacz też:  Ile kcal znajduje się w 1 kg produktów spożywczych?

Jak zmniejszyć kaloryczność zupy pomidorowej?

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kaloryczności zupy pomidorowej, warto skorzystać z kilku trików. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić:

  • Zrezygnuj z dodatku makaronu lub ryżu
  • Zastąp oliwę z oliwek olejem kokosowym lub lnianym
  • Dodaj do zupy więcej warzyw, takich jak marchew, papryka czy cukinia
  • Zamiast smażenia warzyw, gotuj je na parze lub na wodzie
  • Zrezygnuj z dodatku śmietany lub jogurtu

Jaka porcja zupy pomidorowej jest zdrowa?

Porcja zupy pomidorowej zależy od naszych potrzeb kalorycznych oraz od ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia. Zazwyczaj jedna porcja zupy pomidorowej wynosi około 250 g. Jeśli chcemy zmniejszyć kaloryczność zupy, możemy zjeść mniejszą porcję i zastąpić ją sałatką lub warzywnym koktajlem.

Często zadawane pytania

1. Czy zupa pomidorowa jest kaloryczna?

Zupa pomidorowa nie jest bardzo kaloryczna, jeśli nie dodajemy do niej dodatkowych składników, takich jak makaron lub ryż. Jedna porcja zupy pomidorowej (około 250 g) zawiera około 87,5 kcal.

2. Czy zupa pomidorowa jest zdrowa?

Zupa pomidorowa jest wartościowa pod względem odżywczym, ponieważ zawiera wiele warzyw i zdrowych tłuszczów. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość soli dodawanej do zupy.

3. Jakie warzywa można dodać do zupy pomidorowej?

Do zupy pomidorowej można dodać wiele różnych warzyw, takich jak marchew, papryka, cukinia, seler, por, groszek czy fasolka szparagowa.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też