Jak obliczyć ile kcal potrzebuje

Jak obliczyć ile kcal potrzebuje

Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii potrzebujesz na dzień, aby utrzymać swoją wagę, zbudować mięśnie lub schudnąć, ten artykuł jest dla Ciebie. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne każdej osoby jest inne, w zależności od wieku, płci, wzrostu, wagi, poziomu aktywności fizycznej i innych czynników.

Zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, którą organizm potrzebuje, aby wykonywać podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, trawienie czy pracę serca, oraz aktywności fizyczne. Można je obliczyć przy użyciu kilku metod, a jedną z najpopularniejszych jest równanie Harrisa-Benedicta.

Równanie to bierze pod uwagę płeć, wagę, wzrost i wiek osoby oraz poziom aktywności fizycznej. Po obliczeniu podstawowego zapotrzebowania kalorycznego, należy dodać wartość odpowiadającą aktywności fizycznej, aby uzyskać całkowite zapotrzebowanie kaloryczne.

Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne

Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, którą organizm potrzebuje, aby wykonywać podstawowe funkcje życiowe, czyli takie, które mają miejsce nawet w czasie spoczynku.

Płeć Równanie Harrisa-Benedicta
Mężczyźni 88,36 + (13,4 x masa ciała [kg]) + (4,8 x wzrost [cm]) – (5,7 x wiek [lat])
Kobiety 447,6 + (9,2 x masa ciała [kg]) + (3,1 x wzrost [cm]) – (4,3 x wiek [lat])

Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne

Do podstawowego zapotrzebowania kalorycznego należy dodać wartość odpowiadającą aktywności fizycznej, aby uzyskać całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. W tabeli poniżej przedstawione są współczynniki dla różnych poziomów aktywności fizycznej.

Zobacz też:  Ile kalorii mają gołąbki?
Poziom aktywności fizycznej Współczynnik
Brak lub niewielka aktywność 1,2
Ćwiczenia 1-3 razy w tygodniu 1,375
Ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu 1,55
Ćwiczenia 6-7 razy w tygodniu 1,725
Bardzo ciężka praca fizyczna lub treningi 2 razy dziennie 1,9

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, należy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Określ swoje podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne przy użyciu odpowiedniego wzoru dla swojej płci.
 2. Określ swój poziom aktywności fizycznej i wybierz odpowiedni współczynnik z tabeli.
 3. Pomnóż wynik z punktu 1 przez wynik z punktu 2.

Przykładowo, jeśli jesteś mężczyzną, ważysz 80 kg, masz 180 cm wzrostu i masz 30 lat oraz ćwiczysz 3 razy w tygodniu, Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne wynosi:

 1. 88,36 + (13,4 x 80) + (4,8 x 180) – (5,7 x 30) = 1786,78
 2. 1,55 (dla ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu)
 3. 1786,78 x 1,55 = 2769,85 kcal

Ile kalorii potrzebujesz, aby schudnąć?

Aby schudnąć, należy dostarczać organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje, co prowadzi do deficytu kalorycznego i utraty masy ciała. Zaleca się, aby deficyt kaloryczny wynosił około 500-1000 kcal na dzień, co pozwoli na utratę około 0,5-1 kg na tydzień.

Jednak nie należy drastycznie ograniczać spożycia kalorii, ponieważ może to prowadzić do utraty masy mięśniowej, spowolnienia metabolizmu oraz zaburzeń hormonalnych. Ważne jest również, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów.

Czy istnieją kalkulatory kaloryczne?

Tak, istnieją różne kalkulatory kaloryczne, które pomagają obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od indywidualnych cech organizmu. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane, takie jak płeć, wiek, wagę, wzrost i poziom aktywności fizycznej, a kalkulator automatycznie obliczy zapotrzebowanie kaloryczne.

Warto jednak pamiętać, że kalkulatory te są jedynie narzędziem i nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem diety lub treningu.

Zobacz też:  Ile kcal ma ogórek zielony?

Jakie czynniki wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne każdej osoby jest inne i zależy od wielu czynników, takich jak:

 • wiek
 • płeć
 • wzrost
 • waga
 • poziom aktywności fizycznej
 • masa mięśniowa
 • genetyka
 • stan zdrowia

Dlatego ważne jest, aby dostosować swoją dietę i aktywność fizyczną do indywidualnych potrzeb organizmu.

Jakie produkty spożywcze warto uwzględnić w diecie?

W diecie warto uwzględnić produkty bogate w białko, takie jak mięso, ryby, jaja, nabiał, a także warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy orzechy. Ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz unikanie przetworzonej żywności i słodyczy.

Podsumowanie

Obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego jest ważne dla utrzymania zdrowej wagi oraz dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości energii. Istnieją różne sposoby na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego, w tym równanie Harrisa-Benedicta oraz kalkulatory kaloryczne. Warto dostosować swoją dietę i aktywność fizyczną do indywidualnych potrzeb organizmu oraz skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem diety lub treningu.

FAQs

Jakie są objawy niedoboru kalorii?

Objawami niedoboru kalorii mogą być osłabienie, zmęczenie, utrata masy mięśniowej, spowolnienie metabolizmu, a także zaburzenia hormonalne. Dlatego ważne jest, aby nie drastycznie ograniczać spożycia kalorii i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

Czy można schudnąć, jedząc tylko warzywa?

Jedzenie tylko warzyw nie jest zalecane, ponieważ organizm potrzebuje również białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Dieta wegetariańska lub wegańska może być zdrowa i skuteczna w utracie wagi, pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana i zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych.

Czy dieta niskokaloryczna jest skuteczna w utracie wagi?

Dieta niskokaloryczna, która polega na drastycznym ograniczeniu spożycia kalorii, może prowadzić do utraty wagi, ale nie jest zalecana jako długoterminowa strategia dla zdrowia. Może prowadzić do utraty masy mięśniowej, spowolnienia metabolizmu i zaburzeń hormonalnych. Warto wybierać zdrowe i zbilansowane diety, które pozwalają na utratę wagi w sposób bezpieczny i trwały.

Zobacz też:  Co ma 100 kcal

Czy warto liczyć kalorie?

Liczenie kalorii może być pomocne, jeśli chcemy utrzymać swoją wagę lub schudnąć, ale nie jest konieczne dla zdrowia. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych i wybierać zdrowe źródła kalorii. Dlatego warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem diety lub treningu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też