Ile kcal ma lasagne

Ile kcal ma lasagne

Lasagne to danie złożone z płatów makaronu, mięsa mielonego, sosu pomidorowego i sera. Jest to bardzo sycące i smaczne danie, które często można spotkać w menu włoskich restauracji. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kalorii ma lasagne i czy można je jeść bez wyrzutów sumienia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Składniki lasagne

Aby obliczyć ilość kalorii w lasagne, najpierw należy poznać składniki dania. Oto podstawowe składniki lasagne:

 • Płaty makaronu lasagne
 • Mięso mielone
 • Cebula
 • Czosnek
 • Sos pomidorowy
 • Ser mozzarella
 • Ser parmezan
 • Mąka
 • Masło
 • Mleko
 • Przyprawy (np. sól, pieprz, bazylia, oregano)

Ile kalorii ma lasagne?

Ilość kalorii w lasagne zależy przede wszystkim od użytych składników oraz wielkości porcji. Poniżej przedstawiamy przybliżoną ilość kalorii w jednej porcji lasagne o wadze około 350 gramów:

Składnik Kalorie
Płaty makaronu lasagne 200 kcal
Mięso mielone 250 kcal
Cebula 10 kcal
Czosnek 5 kcal
Sos pomidorowy 50 kcal
Ser mozzarella 200 kcal
Ser parmezan 50 kcal
Mąka 60 kcal
Masło 100 kcal
Mleko 50 kcal
Przyprawy 5 kcal

Łącznie jedna porcja lasagne ma około 1000-1200 kcal, co stanowi znaczną część dziennej normy kalorii dla przeciętnej osoby dorosłej. Jednak warto zaznaczyć, że ta wartość może się różnić w zależności od użytych składników oraz sposobu przygotowania dania.

Zobacz też:  Ile kalorii ma jabłko?

Jak zmniejszyć ilość kalorii w lasagne?

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ilości kalorii w lasagne, możemy spróbować kilku trików. Oto kilka propozycji:

 • Zastąpienie mięsa mielonego np. mięsem z indyka lub kurczaka
 • Użycie mniej sera lub zastąpienie go chudszą wersją (np. serem feta)
 • Użycie mniej tłuszczu (np. oleju) przy smażeniu mięsa lub cebuli
 • Zmniejszenie ilości mąki i masła w sosie beszamelowym
 • Dodanie więcej warzyw (np. papryki, cukinii, bakłażana) do mięsa lub sosu pomidorowego

Czy lasagne jest zdrowe?

Lasagne to danie, które zawiera wiele składników odżywczych, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Jednak ze względu na dużą ilość kalorii oraz tłuszczu, spożywanie go w nadmiarze może prowadzić do przyrostu masy ciała oraz zwiększenia ryzyka chorób serca.

Czy można jeść lasagne na diecie?

Tak, można jeść lasagne na diecie, ale należy uważać na ilość spożywanych kalorii oraz składników. Warto zwrócić uwagę na wielkość porcji oraz używane składniki, np. wybierać chudsze wersje sera oraz mięsa. Można także zastąpić płaty makaronu lasagne cienko pokrojonymi warzywami (np. cukinią lub bakłażanem).

Czy lasagne można zamrozić?

Tak, lasagne można zamrozić. Najlepiej robić to w porcjach, tak aby można było wyjąć tylko tyle, ile potrzebujemy. Przed zamrożeniem należy lasagne ostudzić i zapakować w szczelnie zamykające się pojemniki lub folię aluminiową.

Podsumowanie

Lasagne to danie o wysokiej kaloryczności, które może wpłynąć na przyrost masy ciała oraz zwiększenie ryzyka chorób serca, jeśli jest spożywane w nadmiarze. Jednak można jeść lasagne na diecie, zachowując umiar i stosując kilka trików, takich jak zastąpienie cięższych składników lżejszymi, dodanie więcej warzyw czy zmniejszenie ilości tłuszczu.

FAQs

1. Ile kalorii ma lasagne bolognese?

Lasagne bolognese to wersja dania z dodatkiem sosu bolognese (czyli mięsnego sosu pomidorowego). Kaloryczność takiej lasagne zależy od użytych składników, ale zazwyczaj jedna porcja (ok. 350g) ma około 1000-1200 kcal.

Zobacz też:  Ile kcal ma 6 nuggetsów z McDonald's?

2. Czy lasagne można podgrzewać w mikrofalówce?

Tak, lasagne można podgrzewać w mikrofalówce, ale należy pamiętać, że najlepszym sposobem na podgrzanie lasagne jest pieczenie jej w piekarniku. Podgrzewając w mikrofalówce, może dojść do nierównomiernego rozgrzania dania lub uszkodzenia płatów makaronu.

3. Jakie składniki można dodać do lasagne?

Do lasagne można dodać wiele różnych składników, takich jak bakłażan, cukinia, papryka, szpinak, grzyby, karczochy, oliwki czy kukurydza. Ważne jest jednak, aby dobierać składniki tak, aby dobrze się ze sobą komponowały i nie przysłaniały smaku pozostałych składników.

4. Czy lasagne może być wegetariańska?

Tak, lasagne może być wegetariańska, jeśli zastąpi się mięso np. kawałkami tofu, groszkiem, soczewicą lub warzywami. Sos pomidorowy i sery pozostają bez zmian.

5. Jak długo można przechowywać lasagne w lodówce?

Lasagne przechowywana w lodówce powinna być spożyta w ciągu 2-3 dni od przygotowania. Jeśli chcemy ją przechowywać dłużej, można zamrozić.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też