Ile kcal ma jabłko

Ile kcal ma jabłko

Jabłko to jedno z najpopularniejszych owoców w Polsce. Charakteryzuje się słodkim smakiem i soczystą konsystencją. Jest też często polecane jako zdrowy i pożywny przysmak. Jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z jabłkiem jest to, ile kcal ma ten owoc. W niniejszym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć, a także przedstawić kilka ciekawostek związanych z kalorycznością jabłka.

Kaloryczność jabłka

Jedno średniej wielkości jabłko (około 150 g) zawiera średnio 65 kcal. Oczywiście kaloryczność jabłka zależy od jego wielkości, wagi oraz gatunku. Najbardziej kaloryczne są jabłka suszone, które zawierają około 240 kcal na 100 g. Z kolei jabłka Granny Smith mają zwykle mniej kalorii niż czerwone odmiany, takie jak np. Idared czy Gala.

Zawartość składników odżywczych w jabłku

Jabłko to owoc, który oprócz cukru, zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i błonnik. Poniżej przedstawiamy wartości odżywcze jednego średniej wielkości jabłka:

Składnik Ilość na 100 g
Kalorie 52 kcal
Woda 86,5 g
Białko 0,3 g
Tłuszcz 0,2 g
Węglowodany 11,4 g
Błonnik 2,1 g
Witamina C 5,7 mg
Witamina K 2,2 µg
Potas 107 mg
Zobacz też:  Ile kcal mają naleśniki z serem?

Kaloryczność innych owoców

Jeśli zastanawiamy się, jak jabłko wypada w porównaniu do innych owoców pod względem kaloryczności, warto zajrzeć do poniższej tabeli. Przedstawia ona przybliżoną kaloryczność wybranych owoców:

Owoc Kaloryczność na 100 g
Truskawki 32 kcal
Pomarańcza 47 kcal
Banany 89 kcal
Winogrona 67 kcal
Brzoskwinia 39 kcal
Śliwki 46 kcal
Mango 60 kcal

Jakie są korzyści spożywania jabłek?

Jabłka są bogate w wiele składników odżywczych, w tym w błonnik, witaminy i antyoksydanty. Właśnie dzięki temu spożywanie jabłek może przynieść wiele korzyści dla zdrowia:

 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca
 • Poprawa trawienia
 • Zwiększenie uczucia sytości
 • Poprawa wyglądu skóry i włosów
 • Zmniejszenie ryzyka nowotworów

Czy jabłka są dobre na odchudzanie?

Jabłka są stosunkowo niskokaloryczne i bogate w błonnik, co sprawia, że mogą być dobrym wyborem dla osób odchudzających się. Jedno jabłko zawiera około 65 kcal i 2,1 g błonnika, co pomaga w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej. Jednakże, samo spożywanie jabłek nie wystarczy do schudnięcia, a jedynie stanowi element zdrowej diety.

Czy jabłka są dobre na jelita?

Jabłka zawierają rozpuszczalny błonnik, który pomaga w regulacji trawienia i może korzystnie wpływać na funkcjonowanie jelit. Jednakże, osoby z wrażliwym układem trawiennym lub problemami z trawieniem błonnika powinny spożywać jabłka z umiarem lub unikać ich w ogóle.

Czy jabłka są dobre na zaparcia?

Jabłka mogą pomóc w łagodzeniu zaparć, dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz naturalnym składnikom przeczyszczającym. Spożywanie jabłek zwiększa objętość stolca i stymuluje ruchy perystaltyczne jelit, co przyspiesza proces wypróżniania. Dlatego jabłka są często polecane jako jeden z domowych sposobów na zaparcia.

Jakie są najbardziej popularne gatunki jabłek?

W Polsce najpopularniejsze gatunki jabłek to:

 • Jonagold
 • Jonathan
 • Szampion
 • Gala
 • Idared
 • Ligol

Każdy z tych gatunków charakteryzuje się innym smakiem, konsystencją oraz kolorem skórki i miąższu. Warto spróbować różnych gatunków i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Zobacz też:  Ile kcal ma makaron ze szpinakiem?

Czy jabłka można jeść na surowo czy lepiej piec?

Jabłka można jeść na wiele sposobów – surowe, pieczone, gotowane czy smażone. Każda forma przygotowania ma swoje zalety i wady. Surowe jabłka są najlepsze dla zdrowia, ponieważ zachowują większość wartości odżywczych. Natomiast pieczone jabłka są pyszne i łatwe w przygotowaniu, a do tego dobrze wpływają na trawienie.

Podsumowanie

Jabłka to zdrowy i pożywny owoc, który warto regularnie spożywać. Jedno średniej wielkości jabłko zawiera około 65 kcal, a oprócz tego wiele cennych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały. Spożywanie jabłek może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, w tym zmniejszenie ryzyka chorób serca, poprawę trawienia oraz zmniejszenie ryzyka nowotworów. Pamiętajmy jednak, żeby spożywać jabłka w umiarkowanych ilościach i jako element zdrowej i zrównoważonej diety.

FAQ

Ile kalorii ma jabłko Granny Smith?

Jabłko Granny Smith ma zwykle mniej kalorii niż czerwone odmiany, takie jak np. Idared czy Gala. Jedno średniej wielkości jabłko Granny Smith (około 150 g) zawiera średnio 52 kcal.

Czy jabłka są dobre na cukrzycę?

Jabłka są dobre na cukrzycę, ponieważ zawierają niski indeks glikemiczny i błonnik, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednakże, osoby z cukrzycą powinny spożywać jabłka z umiarem i zawsze w ramach zbilansowanej diety oraz zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie witaminy znajdują się w jabłkach?

Jabłka są bogate w wiele witamin, w tym witaminę C, witaminę K oraz witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B3 i B6.

Jakie minerały znajdują się w jabłkach?

Jabłka są bogate w wiele minerałów, w tym w potas, wapń, fosfor, magnez oraz żelazo.

Czy jabłka są dobre na alergię?

Jabłka są jednym z najczęściej występujących alergenów pokarmowych. Osoby z alergią na pyłki drzew lub z chorobą pokarmową, taką jak zespół jelita drażliwego, mogą być bardziej narażone na reakcje alergiczne po spożyciu jabłek.

Zobacz też:  Co to jest kcal?

Czy można jeść jabłka ze skórką?

Tak, można jeść jabłka ze skórką. W skórce jabłka znajduje się wiele cennych składników odżywczych, w tym błonnik, witaminy i antyoksydanty. Jednakże, przed spożyciem warto dokładnie umyć jabłko i ewentualnie obrać je, jeśli nie jesteśmy pewni jego czystości.

Czy jabłka są dobre na kaca?

Jabłka nie pomogą nam w walce z objawami kaca, ponieważ nie mają właściwości przeciwbólowych ani przeciwzapalnych. Natomiast, ze względu na zawartość wody i elektrolitów, mogą pomóc w nawodnieniu organizmu, co może przynieść ulgę przy objawach kaca.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też